کاهش سایش قطعات کنار هم

شستشو و تمیز کردن داخل موتور

محافظت قطعات در برابر خوردگی

روغن به عنوان روان‌ کننده قطعات موتور مورد استفاده قرار میگیرد و باعث افزایش طول عمر موتور می‌شود . اگرچه تولید کنندگان روغن موتور به رانندگان توصیه می کنند پس از طی مسافت مشخصی اقدام به تعویض روغن خودرو نمایند اما در بعضی مواقع ، روغن موتور کارایی خود را زودتر از زمان استاندارد از دست می‌دهد و در این شرایط ممکن است به موتور ماشین آسیب جدی وارد شود.

راننده خودروهای برون شهری به دلیل اینکه موتور خودرو در یک دور موتور ثابت کار می‌کند، دیرتر به تعویض روغن نیاز خواهند داشت اما راننده خودروهای درون شهری به دلیل ایست و حرکت‌های متوالی ، قبل از رسیدن به کیلومتر استاندارد انقضای روغن ، باید  نسبت به تعویض آن اقدام نمایند. با پاکسازی دوده های حاصل از عملیات احتراق ، روغن موتور آلوده شده و مواد افزودنی‌‌ای که در آن  وجود دارند به همین دلیل ، تجزیه و اکسید می‌شوند که رنگش را تیره می‌کنند .

روغن موتور با توجه به کیفیتش ، نوع استفاده از خودرو ، ترافیک شهر و غیره ، می تواند عمر متفاوتی داشته‌ باشد . در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت‌های کوتاه، استارت زدن‌های مکرر، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر) ، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر ۵۰۰۰ هزار کیلومتر تعویض کنید.

روغن بعضی خودرو‌ها را می‌توان تا ۱۲۰۰۰ کیلومتر تعویض نمود اما باید توجه داشت که افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی به خودرو و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد. با تعویض به موقع روغن می‌توانید سلامت موتور را تا حد زیادی تضمین کنید و عمر مفید پیشرانه را افزایش دهید.

روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و اب و سوخت خام قرار دارد.لدا روغن پایه ان شروع به الوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می نمائید.و از طرفی مواد افزودنی ان نیز رفته رفته مصرف می شوند . مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد . جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنزین ; یک لیتر اب تولید میشود که مقداری از ان به صورت بخار از اگزوز خارج می شود و مقداری از ان نیز به روغن اضافه می شود .      

روغن های موتور با سطح کارآیی پایین تر به هیچ وجه نباید برای موتورهای با تکنولوژی بالاتر استفاده گردد در مورد استفاده از روغن های با سطح کیفی بالاتر برای موتورهای قدیمی تر نیز بایستی جانب احتیاط را نگهداشت و در صورت لزوم تفاوت سطوح از یک درجه بیشتر نباش اختلاط  دو نوع روغن موتور غیرهمنام و یا با دو سطح کیفی متفاوت دارای اثرات نامشخصی بوده و به هیچ وجه توصیه نمی گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست