مدیریت زمان شامل مجموعه ای از مهارت هایی است با آموختن و به کارگیری آن در کمترین زمان بهترین نتیجه ها را به دست می آوریم .

زمان پیوسته در حال گذر است و ما هیچوقت نمیتوانیم زمان را مدیریت کنیم، ما فقط میتوانیم کارهایمان را مدیریت کنیم و در زمان مقرر انجام دهیم .

 پس منظور از مدیریت و رهبری زمان ، مدیریت کار و فعالیتی است که در زمان انجام میدهیم . تفاوت انسانها ، سازمان ها و گروه ها و مجموعه ها به خاطر داشتن زمان یا انرژی زیاد تر نیست ، بلکه به خاطر کار متفاوتی است که در زمانشان انجام میدهند . اولین قدم برای مدیریت زمان برنامه ریزی صحیح و تعیین اولویت کارها است.باید کارها را به سه دسته تقسیم کنیم ، کارهای مهم و فوری،کارهای مهم غیر فوری ،کارهای غیر مهم فوری همیشه کار های مهم و فوری در اولویت قرار دارند و باید زمانی که انرژی زیادی داریم به انجام کارهای مهم و فوری اختصاص دهیم. اولیت دوم با کاری های مهم و غیر فوری است واولویت آخر هم به کارهای غیر مهم فوری اختصاص دارد .

مزایای مدیریت زمان

کاپیتان کار

مدیریت زمان رسیدن به اهداف و موفقیت را ممکن می سازد .

مدیریت زمان موجب کاهش استرس می شود و همین امر موجب بهبود سلامت روحی و جسمی میشود .

کمک می کند باشناسایی کارهای مهم اولویت ها برخی از فعالیت ها را حذف کرده و به اموری بپردازیم که واقعا مهم هستند .

کمک میکند تا از طریق حذف مزاحمت ها و فعالیت های غیر ضروری مدت زمانی را که واقعا کار مفیدی را انجام میدهیم افزایش دهیم و تمرکز بیشتری داشته باشیم .

اگر مدیریت زمان داشته باشیم هر ثانیه از عمرمان برابر مقداری پول و ثروت است ، اکثر افراد فکر میکنند زیاد کار کردن و تا دیر وقت در محل کار بودن نشانه خوب کار کردن است و این برداشت را ملاک و معیاری برای تشخیص کارمند  خوب و پرکار قرار می دهند ، اما نکته مهم این است که این طرز تفکر و این معیار اشتباه است.

فردی را میتوان حرفه ای نامید که بتواند کار های محوله را در بهترین زمان به خوبی انجام دهد یادگیری مهارت های مدیریت زمان به ما این امکان را می دهد که بتوانیم با برنامه ریزی و انجام بهتر کارها به روری خودمان و محیط کارمان را بیشتر کنیم هر فردی بتواند زمان خودش را مدیریت کند و به بهترین نحو ممکن از آن استفاده نماید یقینا در زمان کمتری کارهای بیشتری را انجام میدهد و از اهمال کاری هم دور خواهد شد .

اگر چه بحث زمان در مدیریت زمان به دفعات مطرح می شود، با وجود این زمان تنها یک عامل ثانویه در مدیریت زمان به شمار می آید ، زیرا که عامل اساسی در مدیریت زمان واقعی باید اولویت های شخصی ما باشد ، افراد بر اساس محیطی که در آن رشد کرده و تربیت شده اند ، یک چرخه بهره وری دارند و در ساعاتی از روز از بیشترین راندمان کاری برخوردارند و ما باید این ساعات را برای خود مشخص کنیم . انسان برای اهداف شخصی و حرفه ای خود و استفاده مطلوب از زمان باید برنامه ریزی راهبردی و بلند مدت داشته باشد.

پدیده دیگری که در بحث مدیریت زمان مطرح است و مانع مدیریت صحیح می شود دفع الوقت کردن و شایع ترین حالت آن تعلل در انجام کار است، علت این امر تقلید از دیگران است.تعلل، ناشی از عدم آگاهی نیست، بلکه نوعی اختلال رفتاری محسوب می شود فعالیت هایی که انجام می دهیم مانند یک زنجیر به هم متصل اند و بر یکدیگر اثر می گذارند . اگر برنامه اول را نتوانیم انجام دهیم ، برنامه های بعدی هم تحت تاثیر قرار می گیرند و مانند برنامه اول پیش می روند مطالعات نشان می دهد دشوارترین مرحله برای انجام کارهای جدید آغاز آن است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست